اخبار ساختمان

قائم مقام وزیر در مسکن مهر در پاسخ به فارس


ضوابط فروش 75 هزار مسکن مهر‌ فاقد متقاضی هفته آینده ابلاغ می‌شود/ فروش بر اساس قیمت تمام شده

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با بیان اینکه دستورالعمل فروش واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی که تعداد آنها در کل کشور ۷۵ هزار واحد مسکونی است از هفته آینده آگهی شده و ابلاغ می‌شود، گفت: ثبت نام و فروش این واحدها به متقاضیان فاقد مسکن و براساس قیمت تمام شده است.

خبرگزاری فارس: ضوابط فروش 75 هزار مسکن مهر‌ فاقد متقاضی هفته آینده ابلاغ می‌شود/ فروش بر اساس قیمت تمام شده

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، احمد اصغری مهرآبادی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه فروش واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی چگونه خواهد بود، گفت: 4 شرط اصلی برای ثبت‌نام طرح مسکن مهر نیاز بود بنابراین شرط اول تأهل، دوم 5 سال سکونت در محل پروژه، سوم نداشتن ملک از 84.1.1 و نگرفتن تسهیلات دولتی و زمین از دولت بوده است،بنابراین دولت برای اینکه پروژه‌های مسکن مهر فاقد متقاضی تکمیل شود به پیشنهادی که وزارت راه و شهرسازی ارائه کرد جواب مثبت داد و قرار شد این واحدها به متقاضیان واگذار شود.

مهرآبادی با اشاره به اینکه برای این 75 هزار واحد مسکونی هزار و 100 میلیارد تومان تسهیلات بانکی اختصاص یافته است، گفت: در حال حاضر در 24 استان کشور واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی داریم و تنها 7 استان یزد، زنجان، کهکیلویه و بویراحمد، قزوین، کردستان، خراسان جنوبی و چهارمحال و بختیاری واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی ندارند.

مهرآبادی با اشاره به اینکه در 11 استان کشور نیز زیر هزار واحد مسکونی فاقد متقاضی داریم، گفت: استان‌هایی که بیشترین واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی دارند مربوط به استان‌های خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی، گیلان و البرز به میزان 45 هزار واحد مسکونی است.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با تاکید بر اینکه کمیته‌ای از سوی وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن تشکیل شده تا شرایط و دستورالعمل فروش واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی را تهیه کنند، گفت: فروش و ثبت‌نام این واحدهای مسکونی مرحله‌ای خواهد بود،یعنی طبق قانون این واحدهای مسکونی به متقاضیان فاقد مسکن واگذار خواهد شد اما 3 شرط اصلی ثبت نام طرح مسکن را تعدیل کنیم.

وی افزود: به عنوان مثال اگر در شرط ثبت‌نام طرح مسکن مهر اعلام شده است که متقاضی باید از 84.1.1 فاقد مسکن باشد می‌توانیم تاریخ آن را به 94.1.1 برسانیم.

مهرآبادی با تاکید بر اینکه هرچه دوره مشارکت مدنی پروژه‌های مسکن مهر طولانی شود فشار به متقاضی مسکن مهر نیز بیشتر خواهد شد، گفت: برای فروش واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی در مرحله اول آگهی آن را در رسانه‌ها و روزنامه‌ها اطلاع‌رسانی‌ خواهیم کرد و بعد از پالایش در قدم دیگر اگر باز هم واحد مسکونی فاقد متقاضی ماند اختیاری به استان‌ها خواهیم داد تا آنها تصمیم بگیرند.

مهرآبادی افزود: فروش این واحدهای مسکونی براساس قیمت تمام شده است یعنی اگر در قرارداد پیش‌فروش 30 میلیون تومان عنوان شده است این مبلغ به طور یکجا از متقاضی دریافت و به طور مرحله‌ای در اختیار سازنده‌ها قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه متقاضیان باید متقاضی موثر در خرید و ثبت‌نام این واحدهای مسکونی باشند، گفت: تا پایان هفته آینده دستورالعمل و ضوابط ثبت‌نام و فروش این واحدهای مسکونی به استان‌ها ابلاغ خواهد شد هرچند ثبت‌نام به معنی این موضوع نیست که همه برای ثبت‌نام اقدام کنند.

وی با تأکید براینکه سامانه ثبت‌نام مسکن مهر همواره برای سایت‌های دارای ظرفیت باز بوده است گفت: در همه استان‌ها در حد تکمیل ظرفیت پروژه‌ها اجازه ثبت‌نام بوده ولی امکان افزایش آن وجود نداشته است.

به گفته مهرآبادی از آنجایی که پروژه‌های مسکن مهر از محل تسهیلات بانکی و آورده‌های مردمی تکمیل می‌شود در صورت عدم پرداخت آن‌ها پروژه متوقف شده و یا روند آن کند می‌شود بنابراین برای تکمیل این پروژه‌ها و بسته شدن سایت مسکن مهر کشور، باز بودن سامانه و فراهم بودن امکان تکمیل ظرفیت سایت‌ها امری بدیهی است.

وی در ادامه تعداد ثبت‌نام شدگان در دوسال گذشته را 222 نفر و همچنین تعداد بازگشت انصراف دادگان را 95 هزار نفر اعلام کرد و گفت: در طول این دو سال بیش از 320 هزار نفر در سامانه ثبت‌نام مسکن مهر نام‌نویسی کرده‌اند.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی عواملی مانند جانمایی نادرست، عدم دسترسی مناسب به این مناطق و مشکلات تأمین خدمات روبنایی و زیربنایی را دلایل اصلی وجود این واحدهای بدون متقاضی در کشور دانست و افزود: در تلاش هستیم با همکاری بیشتر وزارت نیرو هرچه زودتر پرونده این سایت بسته شود.

مهرآبادی خاطر نشان کرد: از ابتدای شروع طرح مسکن مهر از سال 1386 تاکنون دو میلیون و 220 هزار واحد با بانک‌های عامل عقد قرارداد شد که از این تعداد تا به امروز یک میلیون و 865 هزار واحد به اتمام رسیده است. درحال حاضر حدود 350 هزار واحد مسکن مهر به صورت نیمه‌تمام در کشور وجود دارند که از این تعداد 205 هزار واحد در مرحله نازک‌کاری، 95 هزار در مرحله سفت‌کاری و مابقی در مرحله ساخت اسکلت و سقف هستند.

مهرآبادی در ادامه ضمن ابراز امیدواری برای تکمیل سایت مسکن مهر کشور تا پایان سال 95 با تلاش همه دستگاه‌ها ذی‌ربط بیان کرد: از آغاز فعالیت دولت یازدهم تا امروز 625 هزار واحد افتتاح شده است. در دهه فجر سال جاری (از آغاز دهه فجر تا پایان سال) نیز افتتاح 150 هزار واحد در سطح کشور پیش‌بینی شده است که تاکنون 45 هزار واحد آن در استان‌های مختلف و شهرهای جدید به افتتاح رسیده است.

وی افزود: اگر زیربنای هر واحد به طور متوسط در کل کشور را یکصد متر مربع درنظر بگیریم می‌توان پیش‌بینی کرد که در صورت تحقق این هدف 70 میلیون متر مربع زیربنای کل را در این دولت تکمیل و احداث کرده و شرایط برای سکونت رقمی حدود 2/5 میلیون نفر را در این دولت در واحدهای مسکن مهر فراهم خواهیم کردیم.


خبر های تصادفی

تعاونی ها به عرصه ساخت‌وساز باز می گردند؟

يکي از بخش‌هاي فعال در ساخت‌وساز کشور تعاوني‌هاي مسکن هستند که بنا شده تا در طرح جديد دولت يعني ساخت «مسکن اجتماعي» مشارکت جدي داشته باشند. بااين‌حال بسياري با وجود احتمال بروز تخلف در تمامي انواع ساخ...

صدور خدمات فنی و مهندسی

علی نورزاد در دیدار نوروزی با مشاوران و پیمانکاران گفت: با ارتقای سطح ارتباط با مجامع علمی و تخصصی بین‌المللی، ارتقای کیفیت فنی و اجرایی طرح‌های زیرساختی حمل و نقل توام با کاهش هزینه‌های اجرایی، تسریع...

قیمت اوراق مسکن

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار: قیمت "اوراق مسکن" به 85 هزار تومان رسید/ متقاضیان تنها می‌توانند 90 برگ اوراق خریداری کنند صالح آبادی گفت: قیمت اوراق مسکن در بازار بورس متعادل و به 85 هزار ت...