اخبار ساختمان

سرریز وام‌های بازسازی به سوی حاشیه‌نشینان


سرریز وام‌های بازسازی به سوی حاشیه‌نشینان

با کمک 200 میلیارد تومانی دولت که قرار است مابه‌التفاوت نرخ سود وام بافت‌های ناکارآمد را پر کند، وام‌های بازسازی واحدهای مسکونی با 10 درصد سود به حاشیه‌نشینان پرداخت خواهد شد.

  محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در حاشیه دوازدهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری اعلام کرد: در لایحه بودجه ۱۳۹۵ تحت عنوان ساماندهی حاشیه شهرها مبلغ ۲۰۰میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شد تا برمبنای آن دولت برای ساماندهی به وضعیت زیستگاه‌های اطراف شهر و بافت فرسوده شهر، امکانی را که تا سقف یک‌هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها بود، به اضافه رقمی که از بودجه عمومی پرداخت خواهد شد، در نظر بگیرد. برمبنای این مصوبه قرار شد فقط ۱۰درصد پرداخت سود از سوی مردم باشد و بقیه این سود از سوی دولت به عنوان مابه‌التفاوت پرداخت شود.

پیش از این نیز طی تفاهم‌نامه‌ای که بین مدیرعاملان شرکت عمران و بهسازی شهری و سازمان ملی زمین و مسکن امضا شد، سنددار کردن و پرداخت تسهیلات به ساکنان مناطق ناکارآمد شهری در دستور کار گرفته بود.

محمدسعید ایزدی مدیرعامل عمران و بهسازی شهری با بیان این‌که بالغ بر 20 میلیون نفر در بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند، اظهار کرد: 17 درصد ساکنان مناطق بافت‌های فرسوده به شکل رسمی سکونت دارند، 38 درصد قول‌نامه‌ای و بنچاقی، 30 درصد در اراضی دولتی ساکن هستند و 15 درصد آنها وضعیت نامعلومی دارند. 20 میلیون نفر از هموطنان ما در 53 هزار از اراضی شهری با پایین‌ترین کیفیت زندگی می‌کنند که در این تفاهم‌نامه بنا داریم با ارائه‌ی مشوق‌ها و تسهیلاتی شرایط ارتقاء کیفیت زندگی آنها را فراهم کنیم.

پژمان - مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن – نیز گفت: ناپایداری بناها در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد مخاطرات جدی را متوجه ساکنین این محدوده‌ها می‌کند، لذا دولت در نظر دارد شرایط زندگی آبرومندانه برای 20 میلیون نفر از شهروندان را فراهم کند.این اقدام همچنین موجب اضافه شدن ظرفیت مسکن کشور می‌شود، چرا که قالب خانه‌هایی که در بافت‌های ناکارآمد قرار دارند، یک طبقه هستند که می‌توانند افزایش یابند و بخشی از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در خصوص تولید مسکن محقق شود.

نوسازی بافت‌های فرسوده که به گفته‌ی آخوندی وزیر راه و شهرسازی و تاکید نوبخت سخنگوی دولت، مهم‌ترین اقدام دولت برای خروج از رکود مسکن عنوان می‌شود قرار است طی برنامه ششم توسعه، شهر به شهر و استان به استان پی‌گیری شود.

با وجودی که به گفته مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری بالغ بر 80 درصد نیازمندان مسکن در بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند، ظاهرا بیشتر سیاست‌های تامین مسکن طی سالهای گذشته به سمت بافتهای میانی و بالای جامعه متمرکز شده و ساکنان مناطق هدف نیازمند مسکن فراموش شده‌اند که به نظر می‌رسد بانک‌ها در این فراموشی بی تاثیر نبوده‌اند.

 لازم به یادآوری است که دوازدهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار - سه‌شنبه ۱۳ بهمن ماه - با حضور محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ،عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، نمایندگان دستگاه‌های مختلف اجرایی و برخی مسئولان استان گیلان از جمله مدیرکل راه وشهرسازی استان و شهردار رشت، در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

خبر های تصادفی

صادرات نفت کوره به جای واردات بنزین

پس از لغو تحریم ها علیه ایران در ماه ژانویه، تجار نفتی جهانی وارد قراردادهای تهاتری کم سابقه‌ای با شرکت ملی نفت ایران شده‌اند که بر این اساس، ایران در برابر فروش نفت کوره با کیفیت، بنزین دریافت خواهد ...

بی‌برنامگی به سایر شهرها سرایت می‌کند

بی‌برنامگی در ضوابط توسعه شهری از جمله ضوابط مربوط به بلند مرتبه‌سازی در شهر تهران در دهه‌های اخیر مهم‌ترین مشکلی است که شهرسازی امروز پایتخت و به تبع آن سایر شهرها را درگیر خود کرده است. بی‌برنام...

بازار مسکن در سال95 از طرف عرضه رنج خواهد برد

صما؛ علی‌رغم پیش‌بینی‌های سال گذشته مسئولان و بخش خصوصی در زمینه ثبات قیمت مسکن در سال جاری، پیش‌بینی‌های امسال برخی مسئولان دولتی و فعالان صنعت ساختمان، از گران‌شدن قیمت مسکن در سال آینده خبر داده اس...